Otázky a odpovědi

Jak se začíná s příkrmem

 

Příkrm znamená jiná strava než je mléko -mateřské nebo umělé.

 

Doporučení pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro výživu dětí

  • Výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce následované pokračováním v kojení spolu s odpovídající komplementární výživou dle potřeb dítěte do 2 let i déle je třeba považovat za optimální výživový standard pro dítě, který je v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO), Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN) a Britské poradní vědecké komise pro výživu (SACN).  
  • Komplementární výživu (příkrm) je třeba začít zavádět u kojených i nekojených dětí nejpozději po ukončeném 6. měsíci věku dítěte, 180 dní (v 26. týdnu), ale ne před ukončeným 4. měsícem věku (17 týdnů).  
  • Příkrm je zaváděn z důvodu, kdy samotné mateřské mléko či náhradní kojenecká mléčná výživa (formule) již přestává pokrývat výživové požadavky dítěte. Pokud kojené dítě neprospívá, doporučuje se nejprve podpořit matku v kojení a zavést nemléčný příkrm. Pokud se laktace nezlepší, zavede se k příkrmu náhradní mléčná výživa.
  • Pro zavádění příkrmu u nedonošených dětí (narozených před 37. týdnem těhotenství) je postupováno následovně: U dětí narozených po 35. dokončeném týdnu těhotenství je doporučeno postupovat jako u dětí donošených. U dětí narozených před 35. týdnem těhotenství lze zavádět příkrm 5-8 měsíců od data jejich narození, ne dříve než po ukončeném 3. měsíci (13. týdnu) korigovaného věku dítěte (od vypočteného termínu porodu). Zavádění příkrmu je u každého nedonošeného dítěte posuzováno individuálně, a to v závislosti na celkovém stavu dítěte (zdravotní stav, psychomotorická zralost, prospívání apod.). 
  • Pro zavádění příkrmu je důležitá vývojová zralost dítěte, tzn. schopnost udržet hlavu ve stabilní poloze, koordinovat oči, ruce a ústa při hledání potravy, jejím uchopení a vkládání do úst, polykat a tolerovat tuhou stravu. 
  • Příkrm u kojených i nekojených dětí je zaváděn podle aktuálních doporučení. Strava s obsahem lepku by měla být zaváděna do jídelníčku nejpozději do ukončeného 7. měsíce věku dítěte, optimálně ještě v době, kdy je dítě zároveň kojeno. 
  • U dětí s vysokým rizikem alergie se postupuje při zavádění příkrmu obdobně jako u jiných dětí, vždy je však zaváděna pouze jedna potravina se sledováním možné alergické reakce. Zaváděním komplementární výživy současně s kojením se zvyšuje imunoprotektivní tolerance kojeneckého organismu k antigenům ve stravě.   
  • Dosud nebylo prokázáno, že by včasná senzibilizace alergeny obsaženými ve stravě snižovala riziko vzniku alergických onemocnění či celiakie u dítěte. Není proto důvod, aby dětem, které prospívají, byl doporučován kontakt s potenciálními potravinovými alergeny a potravinami s lepkem před ukončeným 6. měsícem věku.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jsou ale i názory , že s příkrmem by  se mělo s příkrmem začít mezi 4. a 6 . měsícem , aby se organismus zatížil i jiným druhem stravy –lepek apod. Někdy ale důvodem záčátku příkrmu může být i to, že dětem mateřské mléko již nestačí a nekryje plně jejich energetické potřeby.

Dle současných poznatků naopak výhradní kojení déle ,než  do ukončeného 6. měsíce  věku zvyšuje riziko rozvoje alergických onemocnění.

U nekojeného dítěte je doporučeno začít s podáváním nemléčných příkrmů již po ukončení 4. měsíce života.

Začínáme obvykle se zeleninou  z jednoho druhu zeleniny. Většinou podáváme zeleninové pyré před poledním kojením nebo polední dávkou umělého mléka. Kousek mrkve uvaříme v kojenecké vodě do měkka, přidáme kapku olivového oleje a pokusíme se dětem lžičkou příkrm podat. Připravte se na to, že poprvé sní třeba jen 1-2 lžičky, nebo také nic , nebo naopak vše. Poté ještě dítě dokojíme nebo přidáme umělé mléko. Během 2-3 dnů můžeme přidat další druhy zeleniny / nemusíme pak čekat s každým druhem zeleniny 2-3 dny dny , můžeme dát i 2 nové druhy najednou/ –brambory, brokolici, květák…., různě zeleninu kombinovat / pokud se nejedná o jedince s vážnou alergií/

Za cca. 14 dnů přidáme do zeleniny libové, vařené, jemně nakrájené nebo rozmixované maso –kuřecí, krůtí, králičí , telecí –cca. 20 g –po 6. měsíci 35 g.

Za cca. 3-4 týdny by měla být polední porce mléka nahrazena masozeleninovým příkrmem , který by mělo mít dítě denně , jedenkrát v týdnu je vhodné maso nahradit vajíčkem.

Když začne dítě mít dostatečnou porci masa a zeleniny k obědu –přestat dokojovat a začít dávat tekutiny –nejlépe kojeneckou vodu.

Cca. 2-3 týdny od začátku zeleninového příkrmu můžeme začít přidávat i ovocný příkrm - v době dopolední nebo odpolední svačiny.  Např. jablko oloupeme , povaříme 2-4 min a uděláme z něj pyré, podáváme lžičkou. Banán se podává syrový, později můžeme podat i najemno nastrouhané syrové jablíčko.

Dále zavádíme do stravy kaši–v době večeře -začínáme rýžovou , před 6. měsícem je dobré podat i obilnou.

 

Zavádění lepku do stravy:

V současné době je celosvětově doporučeno zatížit dítě lepkem mezi 4. a 6. měsícem věku. Evropská gastroenterologická společnost doporučuje nepodávat lepek do 4. měsíce , ale současně lepek podat nejpozději do 6-7. měsíce.

Je vhodné zatížit organismus nejdříve menšími dávkami lepku –v době kolem cca. 5. měsíce -přidat lepek do zeleninového nebo ovocného příkrmu:

do ovocné přesnídávky vmícháme 1-2 piškoty.

do zeleninového příkrmu vmícháme kaši připravenou z 1 zarovnané polévkové lžíce pšeničné mouky povařené vcca. 150 ml kojenecké vody / nebo stačí v příkrmu rozmixovat 2-3 kousky těstovin/

Kolem 6. měsíce je dobré již přejít na klasickou obilnou kaši –tam je již větší množství lepku / střídat s rýžovou a kukuřičnou/.

 

Potraviny nevhodné pro děti do 1 roku věku:

solené potraviny , sůl , kravské mléko koupené vsupermarketu / děti mohou pouze umělá mléka pro ně určená/, mléčné výrobky jako pacholíčky, lipánky, tvarohy apod., vyvarovat se nízkotučným mléčným výrobkům.

 

 

Jogurt lze podat již po 6. měsíci věku –normální, bílý, ne nízkutučný.

Vajíčko –lze již celé -i bílek i žloutek  .

Tvrdé sýry lze zavést do jídelníčku mezi 6. a 9. měsícem

Měkké sýry po 9. měsíci –ale velmi opatrně

Ryby lze do jídelníčku zavádět opět již mezi 4. -6. měsícem -treska, kapr, candát / s tuňákem a lososem počkat do cca. 8. měsíce /

 

 

Jídelníček  z acca. 1,5-2 měsíce od zavedení  příkrmu by měl vypadat následovně:

Ráno se dítě nakojí, dopoledne ovocná přesnídávka / po 6. měsíci jogurt sovocem apod./, kojení dle potřeby, v době oběda maso a zelenina , 1 x týdně místo masa vajíčko / natvrdo uvařené / ½ žloutku a menší kousek bílku/ , 1-2 týdně z masa by měla být ryba, odpoledne kojení nebo ovocný příkrm , v době večeře kaše, před spaním se nakojí.

 

 

 

 

 

Jak má spát vaše dítě v postýlce ? Jak snížit rizika SIDS ?

Děti do 1 roku života by měli být vždy před spánkem ukládáni na záda. Když se ale dítě již samo otočí během spánku na bok nebo na břicho, může být v takové poloze ponecháno,  pokud ale se umí samo opět přetočit zpět. Pokud dítě usne v autosedačce, v dětské přenosné sedačce nebo kočárku apod., mělo  by být přemístěno  do postýlky s rovným povrchem,  jak jen to půjde.

Ukládejte dítě ke spánku pouze na rovnou podložku, bez polštáře a různých jiných podložek a válečků apod.

Nenechávejte v postýlce předměty, které by mohly způsobit udušení nebo uškrcení dítěte  - polštáře , ozdobné části povlečení, plyšové hračky apod.

Ukládejte dítě ke spánku  ve stejném pokoji, ve kterém spíte i vy ,ale ne do vaší postele. Děti, které spí s rodiči ve stejné posteli,jsou vystaveni zvýšenému riziku SIDS a udušení.

Pokud je dítě kojeno, snižuje se riziko SIDS.

Poslední studie ukazují, že i očkování snižuje riziko SIDS.

Držde dítě mimo dosah kuřáků a mimo místa , kde se kouří.

Vyvarujte se konzumaci alkoholu, kouření a konzumaci drog během těhotenství a kojení.

Nedopusťte , aby se dítě přehřálo. Nedávejte dítěti více jak jednu vrstvu oblečení navíc, než máte vy.

Nábídněte dudlík před každým spánkem. Také toto redukuje riziko SIDS. Pokud dítě kojíte , počkejte s nabídnutím dudlíku do doby, kdy s kojením nejsou již obtíže , tj.   do  cca. 3. až 4.  týdne. Ale pokud  dítě  nechce dudlík, není třeba ho nutit. Pokud dítě usne s dudlíkem, ale během spánku ho vyplivne, není třeba mu ho opět dávat.

Monitory dechu  nejsou doporučovány v prevenci SIDS. Mohou pomáhat dětem s problémy s dýcháním nebo poblémy se srdcem, ale  rozhodně nesnižují riziko SIDS.

Nepoužívejte žádné komerční produkty, které údajně snižují riziko SIDS-  jako polohovací  válečky, klíny , speciální matrace. Naopak používáním těchto výrobků může dojít k udušení dítěte.

Pokud je dítě  vzhůru, snažte se mu umožnit trávit co nejvíce času na bříšku, ale pod vaším dohledem a nesmí na bříšku  spát.

 

/ tato doporučení jsou doporučení Americké pediatrické společnosti, doporučení všech odborných publikací a i českých odborníků na SIDS/