Příkrm

Jak se začíná s příkrmem

 

Příkrm znamená jiná strava než je mléko -mateřské nebo umělé.

U plně kojeného dítěte se dle doporučení WHO / světová zdravotnická organizace/ může začít spříkrmem až po 6.měsíci. Ale dle doporučení evropské i americké společnosti pro gastroenterologii a výživu by se mělo s příkrmem začít mezi 4. a 6 . měsícem , aby se organismus zatížil i jiným druhem stravy –lepek apod. Někdy ale důvodem záčátku příkrmu může být i to, že dětem mateřské mléko již nestačí a nekryje plně jejich energetické potřeby.

Dle současných poznatků naopak výhradní kojení déle ,než je doporučováno, zvyšuje riziko rozvoje alergických onemocnění.

U nekojeného dítěte je doporučeno začít s podáváním nemléčných příkrmů již po ukončení 4. měsíce života.

Začínáme obvykle se zeleninou z jednoho druhu zeleniny. Většinou podáváme zeleninové pyré před poledním kojením nebo polední dávkou umělého mléka. Kousek mrkve uvaříme v kojenecké vodě do měkka, přidáme kapku olivového oleje a pokusíme se dětem lžičkou příkrm podat. Připravte se na to, že poprvé sní třeba jen 1-2 lžičky, nebo také nic , nebo naopak vše. Poté ještě dítě dokojíme nebo přidáme umělé mléko. Během 2-3 dnů můžeme přidat další druhy zeleniny / nemusíme pak čekat s každým druhem zeleniny 2-3 dny dny , můžeme dát i 2 nové druhy najednou/ –brambory, brokolici, květák…., různě zeleninu kombinovat.

Za cca. 14 dnů přidáme do zeleniny libové, vařené, jemně nakrájené nebo rozmixované maso –kuřecí, krůtí, králičí , telecí –cca. 20 g –po 6. měsíci 35 g.

Za cca. 3-4 týdny by měla být polední porce mléka nahrazena masozeleninovým příkrmem , který by mělo mít dítě denně , jedenkrát v týdnu je vhodné maso nahradit vajíčkem.

Když začne dítě mít dostatečnou porci masa a zeleniny k obědu –přestat dokojovat a začít dávat tekutiny –nejlépe kojeneckou vodu.

Cca. 2-3 týdny od začátku zeleninového příkrmu můžeme začít přidávat i ovocný příkrm - v době dopolední nebo odpolední svačiny. Např. jablko oloupeme , povaříme 2-4 min a uděláme z něj pyré, podáváme lžičkou. Banán se podává syrový, později můžeme podat i najemno nastrouhané syrové jablíčko.

Dále zavádíme do stravy kaši–v době večeře -začínáme rýžovou , před 6. měsícem je dobré podat i obilnou.

 

Zavádění lepku do stravy:

V současné době je celosvětově doporučeno zatížit dítě lepkem mezi 4. a 6. měsícem věku. Evropská gastroenterologická společnost doporučuje nepodávat lepek do 4. měsíce , ale současně lepek podat nejpozději do 6. měsíce.

Je vhodné zatížit organismus nejdříve menšími dávkami lepku –v době kolem cca. 5. měsíce -přidat lepek do zeleninového nebo ovocného příkrmu:

do ovocné přesnídávky vmícháme 1-2 piškoty.

do zeleninového příkrmu vmícháme kaši připravenou z 1 zarovnané polévkové lžíce pšeničné mouky povařené vcca. 150 ml kojenecké vody / nebo stačí v příkrmu rozmixovat 2-3 kousky těstovin/

Kolem 6. měsíce je dobré již přejít na klasickou obilnou kaši –tam je již větší množství lepku / střídat s rýžovou a kukuřičnou/.

 

Potraviny nevhodné pro děti do 1 roku věku:

solené potraviny , sůl , kravské mléko koupené vsupermarketu / děti mohou pouze umělá mléka pro ně určená/, mléčné výrobky jako pacholíčky, lipánky, tvarohy apod., vyvarovat se nízkotučným mléčným výrobkům.

 

 

Jogurt lze podat již po 6. měsíci věku –normální, bílý, ne nízkutučný.

Vajíčko –lze již celé -i bílek i žloutek .

Tvrdé sýry lze zavést do jídelníčku mezi 6. a 9. měsícem

Měkké sýry po 9. měsíci –ale velmi opatrně

Ryby lze do jídelníčku zavádět opět již mezi 4. -6. měsícem -treska, kapr, candát / s tuňákem a lososem počkat do cca. 8. měsíce /

 

 

Kolem 6. měsíce věku by měl jídelníček vypadat následovně:

Ráno se dítě nakojí, dopoledne ovocná přesnídávka / po 6. měsíci jogurt sovocem apod./, kojení dle potřeby, v době oběda maso a zelenina , 1 x týdně místo masa vajíčko / natvrdo uvařené / ½ žloutku a menší kousek bílku/ , 1-2 týdně z masa by měla být ryba, odpoledne kojení nebo ovocný příkrm , v době večeře kaše, před spaním se nakojí.